javahermarket

دنیای مقالات - مطالب اردیبهشت 1391

نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:یکشنبه 31 اردیبهشت 1391-12:34 ب.ظ

اسلام و عید نوروز

نوروز واژه‌ای است مركب از دو جزء كه روی هم به معنای روز نوین است و بر نخستین روز از نخستین ماه سال خورشیدی آن گاه كه آفتاب به برج حمل انتقال می‌‌‌یابد گذارده می‌شود. و اصل پهلوی این واژه نوك روچ یا نوك روز بوده است.

بیرونی در تعریف نوروز نقل می‌كند "نخستین روز است از فروردین ماه و از این جهت روز نو نام كردند، زیرا كه پیشانی سال نو است و آنچه از پس اوست از این پنج روز همه جشن‌هاست."

مورخین و محققان درباره جایگاه نوروز با هم اختلاف دارند. به نظر می‌رسد آریائی‌ها از مهاجرت به فلات ایران و هم مرز شدن با تمدن میان‌رودان سال را به دو قسمت تقسیم می‌‌كردند كه هر یك با انقلابی شروع می‌شد و دو جشن نوروز و مهرگان سرآغاز این دو انقلاب بودند. یعنی هنگام انقلاب تابستانی جشن نوروز گرفته می‌شد و زمان انقلاب زمستانی جشن مهرگان پاس داشته می‌شد. برخی معتقدند كه جشن نوروز و مهرگان جشنی بوده‌ است كه در ایران قبل از ورود آریائی‌ها وجود داشته است و اقوام قبل از آریائی‌ها كه در فلات ایران ساكن بوده‌اند به آن عمل می‌كرده‌اند.

"نوروز" را ایرانیان گرامی می‌دارند و آیینی است كهن كه گرچه طی هزاران سال دگرگون یافته،‌ اما هرگز از میان نرفته و از سوی اقوام و مذاهب .......

منبع:

www.ido.ir/myhtml/article/1384/13841221a.htm

 

این مقاله با ورد 2007 باز می شود و در 7 صفحه گنجانده شده است

لینک دانلود در ادامه ی مطالب


ادامه مطلب


نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:یکشنبه 31 اردیبهشت 1391-11:59 ق.ظ

تاریخچه کشف ساختار DNA

در میان یافته‌های علمی زیست‌شناسی، به كم‌تر یافته‌ای بر می‌خوریم كه به اندازه‌ی یافته‌ی جیمز واتسون و فرانسیس كریك، یعنی كشف ساختمان سه بعدی DNA معروف باشد. این كشف نتیجه‌ی كار پژوهشی آنان به تنهایی نبود، بلكه حاصل هم‌ اندیشی و كنار هم چیدن یافته‌های پژوهشگران دیگری بود كه به باور برخی از دانشمندان، نقش آنان در روشن شدن ساختمان سه بعدی DNA ، از واستون و كریك پررنگ‌تر بود.
در این مقاله، فعالیت‌های پنج شخصیتی معرفی می‌شود كه هر یك به شیوه‌ای در كشف مارپیچ دوتایی سهیم بوده‌اند:
فردریك مایشر ، پزشك سوئیسی كه اسید نوكلئیك را كشف كرد و نشان داد كه این ماده در هسته‌ی همه‌ی سلول‌ها وجود دارد.
فوبوس لون پزشك و شیمیدان روسی كه ساختمان شیمیایی اسیدهای نوكلئیك را معرفی كرد.
اروین چارگاف، شیمیدان استرالیایی كه مقدار بازهای آلی را در DNA جانداران ....

منبع:

 http://p30city.net

برای دانلود مقاله به ادامه مطالب مراجعه بفرمایید


ادامه مطلب


نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:یکشنبه 31 اردیبهشت 1391-10:14 ق.ظ

مواد منفجره

مواد منفجره موادی هستند که از نظر شیمیایی ناپایدار هستند و در صورت آغاز فرایند انفجار، با سرعت زیاد منبسط می‌شوند و حجم زیادی گاز و گاهی نور و صدای زیاد تولید می‌کنند. این آزادشدن گاز به نوبهٔ خود می‌تواند باعث پرتاب شدن قطعات و اشیاء اطراف و تبدیل شدن آن‌ها به ترکش شود.

هر ترکیب انفجاری از دو بخش اکسید کننده و سوخت تشکیل شده‌است. هر مادهٔ سوختی، در حرارت مناسب و در کنار اکسیژن آتش می‌گیرد و می‌سوزد. اما چون در هوا اکسیژن به صورت خالص وجود ندارد، سوختن این مواد به تدریج صورت می‌گیرد. در مواد منفجره، در کنار سوخت، ماده اکسید کننده افزوده می‌شود. ماده اکسید کننده، در هنگام واکنش مقدار زیادی اکسیژن آزاد می‌کند و این اکسیژن با سوخت ترکیب شده و باعث واکنش ناگهانی کل سوخت می‌شود و انفجار به وجود می‌آید، بدین دلیل مواد منفجره برای واکنش نیازی به هوا ندارند و اکسیژن مورد نیاز خود را از درون خود تأمین می‌کنند.

ماده منفجره ترکیب شیمیایی یا مخلوط مکانیکی است. هر ماده سوختنی قابل انفجار است اگر این شرایط فراهم شود:

1.اکسیژن به اندازه کافی باشد.

2.امکان ترکیب سریع اکسیژن با ماده سوختنی........

لینک دانلود مقاله در ادامه ی مطالب

این مقاله با ورد 2007 باز می شود


ادامه مطلب


نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391-09:39 ق.ظ

زن و فلسفه حجاب

مقدمه

حجاب وپوشش برای بانوان ـ بویژه حجاب برتر ـ وتوجه به تحریم عفاف وحراست آن درزن از اصیل ترین سنگرزنان واز مهمترین وسودمند ترین قانون الزامی آفرینش برای آنها درجامعه است ، به عبارت روشنتر ،حجاب وپوشش ،سنگر سعادت وپیروزی ورستگاری زنان وجامعه است،که اگراین سنگر آسیب ببیند ویافرو ریزد ،عوامل سعادت ،پاکزیستی وشرافت آنها فرو می ریزد.

لزوم پوشیدگی زن دربرابر مرد بیگانه یکی از مسائل مهم اسلامی است،درخود قرآن کریم درباره این مطلب تصریح شده است ،پوشیدن زن ازمرد بیگانه یکی ازمظاهر لزوم حریم میان مردان وزنان اجنبی است ،همانطورکه عدم جوازخلوت میان اجنبی واجنبیه یکی از مظاهر آن است.

با کمال تأسف دینای غرب ودنباله روهای آنان این مسئله بسیار مهم اسلامی واخلاقی را نادیده گرفته ،بلکه به عکس با ......

این مقاله در 12 صفحه و با ورد 2007 باز می شود

لینک دانلود در ادامه ی مطالب


ادامه مطلب


نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391-09:17 ق.ظ

عوامل موثر در افت تحصیلى

عبارت است از كمبود، كمی، كم و كاست و نقصان. لذا افت تحصیلی به معنای كمبود و نقصان در فرآیند تحصیل است. یا به معنای تحت اللفظی آن سنجش علل آمار تجدیدی و مردودی دانش آموزان است.
فرآیند آموزش به معناى مجموعه اى است از آنچه كه شاگرد در مدرسه از طریق برنامه درسى آشكار و پنهان مى آموزد و یا فرصت آموزش را به خاطر جاى نگرفتن در برنامه درسى پیدا نمى كند.
درك معلمین، اولیا و دانش آموزان از این فرآیند چیست؟
نقطه اى را كه دانش آموز از نظر علمى در آن قرار دارد و جایگاه دانش آموزان در هر مقطع و درس و كلاس كجاست؟
هدف هاى رفتارى كه باید به صورت مشاهده دربیاید و با ابزار و ملاك هاى عینى ارزشیابى شود چیست؟
تا چه اندازه به هدف ها، محتوا، فعالیت هاى یادگیرى دانش آموزان، روش هاى ارزشیابى راهبردهاى تدریس، ابزار یادگیرى، زمان و مكان یادگیرى پرداخته ایم و محیط هاى آموزشى مان عوامل اجرایى، معلم و مسئولان با این امور آشنا هستند. آیا واقعاً نقطه شروع همه فراگیران یكسان است؟ آیا همه باید به یك شكل و شیوه مورد ارزشیابى قرار بگیرند؟ آیا ارزشیابى ها استاندارد است؟و داراى اعتبار هستند؟ مى توانند هدف هاى رفتارى موردنظر را بسنجند....

لینک دانلود در ادامه ی مطالب


ادامه مطلب


نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391-09:14 ق.ظ

جایگاه‌ فرهنگ‌ كار در اسلام‌

‌ارزش  كار در اسلام‌

كار چه‌ جایگاهی‌ در مبانی‌ دینی‌ و اعتقادی‌ مادارد؟ آیا فرهنگ‌ موجود كار در جامعه‌ ما بافرهنگ‌ دینی‌ و ملی‌مان‌ هماهنگ‌ و همخوان‌است‌؟ آیا دین‌ اسلام‌ ما را به‌ كار و كوشش‌ و تلاش‌دعوت‌ كرده‌ است‌ یا به‌ تن‌پروری‌؟ حقیقت‌ این‌است‌ كه‌ هم‌ فرهنگ‌ دینی‌ ما و هم‌ فرهنگ‌ ملی‌ مامشوق‌ كار و كوشش‌ است‌ و فرهنگ‌ كار فعلی‌ ما باباورهای‌ دینی‌ و ملی‌ متضاد است‌. پیامبرعظیم‌الشان‌ اسلام‌ حضرت‌ محمد مصطفی‌ (ص‌)دست‌ كارگر را می‌بوسید و از افراد بیكار و تنبل‌خشنود و راضی‌ نبود و همواره‌ در كاركردن‌ ازدیگران‌ پیش‌ می‌گرفت‌، اما وضعیت‌ امروز جامعه‌ما به‌ جایی‌ رسیده‌ است‌ كه‌ كار كردن‌ عیب‌ است‌ وبچه‌های‌ كارگران‌ و كشاورزان‌ ترجیح‌ می‌دهند كه‌عنوان‌ كار پدر خود را جایی‌ اعلام‌ نكنند. این‌ درشرایطی‌ است‌ كه‌ سایر ملت‌ها به‌ خصوص‌ملت‌های‌ اروپایی‌ و ....

بقیه مقاله درادامه مطالب

 


ادامه مطلب


نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391-09:10 ق.ظ

نقش علوم انسانی و رشته‌های آن در ارتقاء فرهنگی و اجتماعی جامعه

علم نه تنها دربارۀ جهان و طبیعت و پدیده های آن بحث و تحقیق می‌کند، بلکه درباۀ انسان که خود فاعل شناسائی است به تحقیق می پردازد و علومی که عهده دار پژوهش و کاوش در احوال درونی و حیات معنوی و اجتماعی و رفتاری او هستند علوم انسانی به‌شمار می‌روند. چنانچه با معیار دانشمندان پیشین سنجیده‌شود شرافت و فضیلت هر علمی به موضوع آن‌ است. بدیهی است با این معیار علوم انسانی اشرف برعلوم تجربی و ریاضی است و چنانچه با معیارهای دنیای امروز بسنجیم، این‌همه پیشرفت های علمی سرعت و شتاب و رفاه مادی بشر را تأمین کرده اما در برابر آن پریشانی و آشفتگی روانی را به‌بار آورده است و چارۀ آن احیای علوم انسانی به‌معنای عام و فلسفه و عرفان و ادبیات به معنای خاص آن‌ است. اینکه علم به تنهائی قادر به نیک بختی آدمی نیست، امروزه دیگر امری آشکار و غیر قابل تردید است و تجربۀ بشری بطلان علم گرائی قرن هفدهم میلادی را به عنوان تنها ضامن سعادت بشری مدلل داشته است.

هر چند پیشرفت بشر در علم و صنعت و فناوری دستاوردهای فراوانی .....

لینک دانلود در ادامه ی مطالب

این مقاله در نه صفحه و با ورد 2007 باز می شود


ادامه مطلب


نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391-08:54 ق.ظ

فساد اداری و راهکارهای مقابله باآن

فساد پدیده سرطانی است که خسارت عظیمی برای هرجامعه و ملت به همراه دارد .فساد اعتماد  مردم  به دولت را خدشه دار  می ساز د و ثبات  سیا سی و هنجارها ی  فرهنگی و

 ملی واجتماعی را متزلزل نموده و با تخریب  رقابت منصفانه در بازار کار و تخصیص ناکارآمد منابع مانع رشد اقتصادی می شود.لذا هرکجا مقررات وضوابت دست و پاگیر کمتر باشد،ضمینه حضور فساد بیشتر و متداولتر باشد،ضمینه حضور فساد بیشتر و متداولتر است،وهرکجا که کارمندان دولت حقوق بسیار نازل دریافت میکنند ،با اخذ رشوه حتی باکمترین مبلغ ناچیز از مراجعین  خود بدنبال رفع نیازهای مالی خود هستند و فساد گسترش یافته و با گسترش فساد وتزلزل ارکان دولتی ،حکومت متزلزل گردیده وگاها" به سقوط حکومت سیاسی منجرمی شود.لذا اعتماد عمو می یکی از سرمایه های اجتماعی است  که وحدت را درسیستمهای اجتماعی ایجادوحفظ نموده و ارزشهای دموکراتیک راپرورش می دهد.اعتماد عمو می بعنوان یکی از ارکان حاکمیت هرنظام سیاسی و مبنای مقبولیت آن،اتکال متقابل دولت و ملت راتحکیم می بخشد،حال آنکه وظیفه دولت مدیریت صحیح این اعتماد عمو می و افزایش میزان آن است.   

فساد(اداری): (Corruption):سوء استفاده از قدرت محول شده، برای نفع شخصی ....

این مقاله در شش صفحه و با ورد 2007 باز می شود

لینک دانلود در ادامه مطالب


ادامه مطلب


نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391-04:46 ب.ظ

تفسیر سوره نور

سوره نور سوره ۲۴ از قرآن است و ۶۴ آیه دارد.

شان نزول آیه

خداوند در آیات ۱۱ و ۱۲ سوره نور می‌فرماید: «ان الذین جاؤا بالافک عصبه منکم لا تحسبوه شرا لکم بل هو خیر لکم لکل امری ء منهم ما اکتسب من الاثم و الذی تولی کبره منهم له عذاب عظیم *لولا اذ سمعتموه ظن المؤمنون والمؤمنات بانفسهم خیرا و قالوا هذا افک مبین، همانا کسانی که آن تهمت عظیم را (دربارهٔ یکی از زنان پیامبر) به میان آوردند، دسته‌ای از شما بودند. آن تهمت را برای خود شر مپندارید، بلکه آن برای شما خیر و مصلحت است. بر عهدهٔ هر فردی از آنها سهمی از گناه است، و آن که بخش عمدهٔ آن دروغ سازی را بر عهده داشته عذابی بزرگ دارد* چرا هنگامی که آن (تهمت) را شنیدید، مردان و زنان مومن نسبت به خودشان گمان نیک نبردند و نگفتند: این تهمتی آشکار است؟».

آیات به اصطلاح «افک» است. «افک» دروغ بزرگی (تهمتی) است که برای بردن آبروی رسول خدا بعضی از منافقین برای همسر رسول خدا جعل کردند. خلاصه داستان به نقل اهل سنت این است که عایشه همسر پیامبر هنگام بازگشت مسلمین از یک غزوه، در یکی از منزلها برای قضای حاجت داخل جنگلی شد، در آنجا طوق (روبند) او به زمین افتاد و مدتی دنبال آن می‌گشت و در نتیجه از قافله باز ماند و توسط صفوان که از دنبال قافله برای جمع آوری از راه ماندگان حرکت می‌کرد، با تأخیر وارد مدینه شد. به دنبال این حادثه منافقین تهمتهایی را علیه همسر

لینک دانلود در ادامه مطلب

این مقاله در چهار صفحه و با ورد 2007 باز میشود

لطفاً از فروشگاه من بازدید و در صورت تمایل خرید کنید

http://maghalelan.iranshope.com/


ادامه مطلب

دنبالک ها: فروشگاه من 

نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391-11:53 ق.ظ

نقش مادران در سلامتی اعضای خانواده

مقاله در سه صفحه و با ورد 2007 باز می شود

تحقیقات علمی گسترده در کشورهای مختلف جهان، این واقعیت را به اثبات رسانده که تغذیه نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت، پیشگیری از بیماری ها و طول عمر انسان دارد. البته عوامل دیگری هم در این مورد موثر هستند، ولی تغذیه در این ارتباط از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با پیشرفت علم، دانشمندان به تازه های شگفت انگیزی در مورد تاثیر تغذیه در حفظ سلامت انسان دست یافته اند، بنابراین در جهان امروز که اطلاعات به سرعت به کشورها و ممالک مختلف انتقال می یابد، قاعدتا باید بسیاری از بیماری های شایع در جوامع مختلف، ریشه کن شود و مردم از سلامت بیشتری برخوردار باشند، در حالی که شواهد و نتایج حاصل از تحقیقات گوناگون در اقصی نقاط جهان، خلاف این امر را نشان می دهند و حتی امروزه شاهد بروز و شیوع بسیاری از بیماری های مزمن از قبیل اختلالات قلبی- عروقی و سکته های گسترده ناشی از آن، سرطان، دیابت، افزایش فشار خون ، چربی های نامطلوب خون و... در جوامع مختلف ......

بقیه و لینک دانلود در ادامه مطالب


ادامه مطلب


نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:دوشنبه 25 اردیبهشت 1391-11:38 ق.ظ

جهانی شدن و حکومت جهانی حضرت مهدی عج

این مقاله 26صفحه و با ورد 2007 باز می شود حجم :84 کیلو بایت

بحث «جهانی شدن » یکی از مفاهیمی است که در دهه پایانی قرن بیستم، بسیاری از جریانات و پدیده ها را تحت الشعاع قرار داده و به بحث روز تبدیل شده است . در عین حال شیعه با ارائه نظریه حکومت جهانی حضرت مهدی (عج)، بحث جهانی بودن این حکومت را به صورت دقیق و پیش تر مطرح کرده است .

در این نوشتار، ضمن ارائه مبانی، تعاریف، ویژگی ها و نشانه های «جهانی شدن » ; به مبانی، اهداف، ویژگی ها و برنامه های «حکومت جهانی حضرت مهدی (عج)» اشاره شده است . همچنین مقایسه ای بین آنها صورت گرفته و وجوه برتر حکومت جهانی مهدوی بیان شده است

لینک دانلود در ادامه مطالب


ادامه مطلب


نویسنده :محمدرضا م
تاریخ:دوشنبه 25 اردیبهشت 1391-11:10 ق.ظ

باغبانی ( اصول کاشت)

این مقاله 5 صفحه و با ورد 2007 باز می شود

سبزیجات و نباتات جالیزی و مبارزه با آفات آنها:

سبزیجات دارای خواص بیشماری هستند که مصرف آنها برای بدن انسان ضروری است. این دسته از نباتات حاوی ویتامینهای لازم ، مواد معدنی و حتی بعضی از آنها دارای پروتئین بوده که بدن انسان نیازمند به آنهاست .این نبات در بدن انسان تولید باز نموده و اسیدهای اضافی ناشی از تولید غذاها را در معده خنثی می کند.همچنین به علت وجود سلولز عمل گوارش را در معده تنظیم می نماید.

 با توسعه و تعمیم سبزیکاری چه در سطح وسیع و چه در باغچه های منازل می توان این ماده غذایی حیاتی را تأمین نمود.

هر فرد نا آشنا با روشی که گفته می شود می تواند تا اندازه ای اصول صحیح سبزیکاری را اعم از کاشت و داشت دقیقا مورد توجه قرار دهد و نسبت به کشت آن اقدام .....

 لینک دانلود در ادامه مطالب


ادامه مطلب
" by pagerank"

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic